20-lik-dis-agrisi-belirtileri

20 lik Diş Ağrısı ve 20 lik Diş Ağrısı Belirtileri

20 lik diş ağrısı, günümüzde çoğu kişide görülebilen bir şikayettir. 20 lik dişler, ağzın en arkasında yer alan 3. büyük azı dişleri grubuna girer. Bu dişler genellikle 17 yaşından itibaren çıkar ve 4 tanedir. Genellikle 17-25 yaş arasında oluşum süreçlerini doldururlar. Kişinin çene yapısına bağlı olarak, bu dişler gelişim süreçlerini tamamlayabilirler ya da gömülü durumda kalabilirler. Kişinin ağzında, o bölümdeki kemik yoğunluğu ve çene kemiği yapısı gibi faktörler bu gelişimi farklı etkiler. Bu süreçte bazı 20 lik dişler gömülü durumda kalabilir ve kişiye rahatsızlık verebilir.

Gömülü durumda kalan ve ağrıyan diş kişinin hayatını büyük oranda olumsuz etkiler ve günlük yaşam kalitesini düşürür. Kişi bu rahatsızlığı hissettiği sürece günlük rutin işlerine odaklanamaz ve verimsizleşir. Ağrının bir süre sonra geçebileceğini düşünerek tedavi sürecini aksatabilir ve ileride yaşanacak daha büyük problemlere istemeden neden olabilir.

20 lik Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

20 lik diş ağrısı belirtileri çok çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Diş ağrısı yaşayan kişinin ağız içerisinde ve çevresinde gözlemlenebilen değişiklikler olabileceği gibi yüzünde ve çene bölgesinde de bazı farklılaşmalar olabilir. Kişi, ağrıyla beraber bu gibi değişiklikler de gözlemlerse, en yakın zamanda bir diş hekimine başvurmalı ve kontrolünü yaptırmalıdır. Bu şekilde ağrının asıl nedenini daha iyi öğrenebilir ve ağrı ilerlemeden yapılması gereken tedavinin uygulamasına geçilir.

20 lik diş ağrısının belirtileri şunladır:

  • Ağız içerisinde ya da yüz bölgesinde oluşan şişlikler ve kızarıklıklar.
  • Yutkunurken zorlanmak.
  • Ağzı kapatırken zorlanmak ya da kapatmaya çalışınca 20 lik diş bölgesinde rahatsızlık ve baskı hissedilmesi.
  • Ağız kokusu oluşumu, kokunun artması ya da ağızda kötü tat hissedilmesi.
  • Sıcak ve soğuk gıdalarda hissedilen hassasiyetin artması.
  • Baş ağrısı hissedilmesi.
  • Ağızda ağrı hissedilmesi ve bu ağrının dişlerin üzerine baskı uygulanınca artması.
  • Çene bölgesinde bulunan lenf bezlerinde gözlemlenen şişme.

post image