20-lik-dis-cekimi

20 lik Diş Çekimi

Özellikle gömülü 20 lik dişler, çevresindeki dokularda iltihaplanmaya yol açabilir. Bu iltihaplanma antibiyotik kullanımıyla azaltılabilir ve geçici olarak engellenebilir ancak bu tedavi geçicidir ve 20 lik diş çekimi gerçekleştirilmediği sürece tekrarlayacaktır.

Gömülü 20 lik diş, ağız boşluğuna ulaşabilmek için önünde yer alan dişlere baskı yapmaya başlar. Diğer dişler bu baskıyla hareket etmediği için, çene bölgesi boyunca bir basınç hissedilir. Bu basınç da kişide ağrı şeklinde kendini gösterir. Ayrıca 20 lik dişin önündeki dişe baskısı, zamanla ön tarafta bulunan sağlam diş için de bir problem oluşturmaya başlar. Sağlam dişin köküne yapılan baskı nedeniyle bu dişin kökü eriyebilir ve zamanla çürüyebilir.

Bunun yanında, 20 lik diş çekiminden önce diş hekiminizin bu bölgedeki dişleri incelemesi ve tedavi süreci hakkında sizi bilgilendirmesi gerekir çünkü her 20 lik dişin çekilmesi gerekmez. Gerekli incelemeler ve muayene yapıldıktan sonra, eğer gerekiyorsa 20 lik diş çekimi gerçekleştirilir.

20 lik diş çekiminden önce, yapılması gereken ilk şey panaromik röntgen filminin çekilmesidir. Panaromik film çekimi ve klinik muayeneler sonucunda gömülü dişin durumu, pozisyonu ve ileride yaratabileceği problemler belirlenir ve buna göre bir tedavi süreci başlatılır.

20 lik diş çekiminde, dişin pozisyonuna ve çevresine yaptığı etkiye göre tedavi şekillenir. Genel olarak yapılan işlem, lokal anestezi ile gerekli bölgenin uyuşturulması, gömülü dişe ulaşılması, eğer gerekiyorsa diğer dişlerle temastan kurtarılması, çekim işleminin tamamlanması ve diş etinin kapatılarak tampon ile baskı yapılması şeklinde gerçekleştirilir.

Hastaların merak ettiği bir konu da diş çekimi sırasında ağrı veya acı hissedilip hissedilmeyeceğidir. Tedavinin uygulandığı bölge tam olarak lokal anesteziyle uyuşturulduğu için hastanın acı veya ağrı hissetmesi mümkün değildir.

20 lik diş çekimi sonrasında hekiminizin sizden uygulamanızı istediği önerileri de aksatmadan yerine getirmeniz durumunda, çekimden sonra hissedilecek ağrılar en aza inecektir. Ayrıca aynı bölgede iltihaplanma oluşmaması için de bu önerileri iyi dinleyerek uygulamanız gerekmektedir.

Eğer siz de 20 lik yaş dişlerinizin neden olduğu problemlerden şikayetçiyseniz, kliniğimizi arayarak ya da ziyaret ederek tedaviniz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Eğer gerekli önemleri alırsanız, bu dişlerin ilerde yaratacağı daha büyük ağrılardan ve problemlerden kendinizi korumuş olursunuz.

Unutmayın. Her gün onlarca hastaya uygulanan 20 lik yaş diş çekimi, siz gözünüzde büyütmediğiniz sürece korkulacak bir işlem değildir.

Sağlıklı Gülüşler

post image