diş beyazlatma bleaching

Diş Beyazlatma – Bleaching

Dişlerimiz zamanla çeşitli nedenlere bağlı olarak doğal renklerini kaybedebilir, koyulaşabilir ve sararabilir. Dişlerimizdeki bu renk değişikliği, daha önce dişlerimize yapılmış operasyonlara, tükettiğimiz yiyecek ve içeceklere, kullandığımız ilaçlara bağlı olabilir. Bu renk değişimlerinden kurtulmak için diş hekimleri kontrolünde yapılan bazı diş beyazlatma yöntemleri vardır. Bu yöntemlere diş beyazlatma ya da bleaching denir.

Bu yöntemlerle, diş minesi ya da dentinde oluşan renklenme, çeşitli malzemeler kullanılarak beyazlatılır. Bu yöntem diş hekimleri kontrolünde uygulanır ve kontrol edilir. 2 tip diş beyazlatma uygulaması yapılır. Bunlardan birisi ofis tipi beyazlatma, diğeriyse ev tipi beyazlatmadır.

Ofis Tipi Beyazlatma

Ofis tipi denmesinin nedeni, bu uygulamanın muayenehanede uygulanmasından gelir. Muayenehane koşullarında doğrudan hekimler tarafından uygulanır. Yaklaşık bir saat sürer. Beyazlatıcı malzeme dişler üzerine uygulanır ve hekim kontrolünde bir saate yakın bir süre bekletilir.

Ev Tipi Beyazlatma

Ev tipi beyazlatmada hastaya özel plakalar hazırlanır ve hasta belirlenen saatlerde kendisi beyazlatma işlemini uygular. Hasta plakalarla beraber kendisine verilen beyazlatıcı malzemeyi de kullanarak hekimin kendisine belirttiği saatlerde beyazlatma işlemini uygular. Uygulama süresi hekim tarafından hastaya iletilir.

Beyazlatma İşlemi Zararlı Mıdır?

Diş beyazlatma işleminde hidrojen peroksit kullanılır. Bu malzeme doğal bir ürün olarak vücut tarafından da üretilen bir maddedir. Bu yüzden bu malzemenin dişlere herhangi bir zararı yoktur. Ancak diş beyazlatma uygulaması mutlaka diş hekiminin kontrolünde yapılmalıdır. Bilinçsizce yapılan uygulamalar dişlere zarar verebilir. Ayrıca piyasada dişlere zarar veren maddeler içeren diş beyazlatıcılara da dikkat etmek gerekir. En güvenli yöntem diş hekiminizin size sağlayacağı malzemeyi kullanmak olacaktır.

Diş Beyazlatmanın Yat Etkisi Var Mıdır? Dişlerim Sızlar Mı?

Diş beyazlatma işleminden sonra bir süre dişlerde hassaslık oluşabilir. Bu durum çok normaldir ve beklenen bir durumdur. Diş beyazlatmasından sonra oluşan diş hassasiyeti genellikle 24 saat ile 48 saat arasında geçer.

Diş Beyazlatma Ne Kadar Kalıcıdır?

Diş beyazlatma yapıldıktan sonra kalıcılığı 6 ay ile 1 yıl arası değişir. Bu süre hastanın çay, kahve, kola ve diğer renkli sıvıları ne kadar sıklıkla tükettiğine göre değişebilir. Ayrıca sigara kullanımı da bu süreyi etkileyen bir diğer faktördür. Yani beyazlatma işleminden sonra sağlıklı dişler için gereken temizlik yapılırsa, dişlerin beyazlığı 1 seneye kadar kendini korur. Eğer dişlerdeki renkte tekrar bir koyulaşma ve renk değişimi varsa belirli aralıklarla yapılacak destek seanslarıyla dişler tekrar eski beyazlığına döndürülebilir.

diş beyazlatma