Diş Dolgusu

Herkesin en azından bir kez yaptırmak durumunda kaldığı diş dolgusu, çürük sebebi ile zarar gören dişin, normal fonksiyonunu kazanması ve de daha sağlıklı bir diş görünümü elde etmesi için yapılan bir işlemdir. Öncelikle çürüyen dokunun alınması ve bundan etkilenen bölgenin temizlenmesi gerekmektedir. Çürüğün temizlenmesi ile birlikte bu bölge, herhangi bir dolgu malzemesi ile kapatılarak, çürüğün ilerlemesi durdurulur ve bakterilerin girebileceği tüm boşluklar da kapatılır. Dolgu malzemesi olarak altın, porselen, kompozit reçine ve amalgam kullanılabilir. Diş dolgusu için en çok kullanılan malzemeler ise kompozit reçine ve amalgamdır.

En çok tercih edilenlerden olan amalgam dolgu, halk arasında gümüş dolgu olarak da bilinir. Gümüş, kalay ve bakır alaşımının cıva ile karıştırılması ile elde edilen amalgam, son derece sağlam bir malzeme haline gelirken, içerisindeki cıva da kesinlikle zehirli olmayan bir türdür. Bu durum yapılan bilimsel çalışmalar ile de kanıtlandığından güvenle amalgam diş dolgusu yaptırabilirsiniz. Diğer dolgu türlerinden olan kompozit ise diş renginde olması sebebine ek olarak en ucuz kozmetik işlemlerden biri olması sebebi ile çok sık tercih edilir. Laboratuvar ortamında üretilen ve dişe tam uyum sağlaması için kişiye özel ölçü alınmasını, birkaç seansta sonuç alınmasını sağlayan yöntemlere hem ucuz hem de hızlı bir alternatiftir. Dolgu malzemesi olarak kullanılan kompozit reçine, çürük söz konusu olmasa dahi, rengi değişmiş ya da kırılmış dişlerin görünümünü düzeltmek maksadı ile kullanılabilir.

Diş dolgusu, çürük dişin sağlığına kavuşturulması maksadı ile yapılıyorsa genellikle ucuz ve en dayanıklı malzeme olan amalgam tercih edilirken, diş kırığı ya da renk değişimi gibi estetik sorunlar söz konusu olduğunda kompozit reçine kullanılır. Çürük dişte kullanılan kompozit reçine, yine estetik bir görünüm sunarken, amalgam ile karşılaştırıldığında daha kısa ömürlüdür. Bunlara en olarak sunulan malzemeler de yine seçenekleriniz arasında yer alır, ancak uzman bir görüş ile karar vermek daha doğrudur. Tüm bu sebeplerle, diş dolgusu yaptırırken, istekleriniz ve dişinizin durumuna göre, doktorunuz ile birlikte karar vermeniz gerekmektedir.

post image