diş eti çekilmesi

Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi, diş kökünü saran diş etinin bazı nedenlere bağlı olarak çekilmesiyle gerçekleşir. Bu durumda diş etleri normalde durması gereken yerden çekilir ve hastanın diş kökü görünmeye başlar. Bu görüntü hem hastayı hem de çevresini rahatsız eden bir duruma dönüşebilir. Eğer tedavi edilmezse dişlerin fonksiyonuna ve hassasiyetine zarar verir. Bu yüzden mutlaka bir diş hekimi tarafından tanısının konması ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Diş eti çekilmesinin sebepleri arasında diş taşı oluşumu, diş taşı temizliğinin düzenli yaptırılmaması, genlere bağlı diş eti hastalıkları, deneyimsiz yapılmış diş tedavileri, yanlış diş fırçalama teknikleri sayılabilir. Hastalığa hangi nedenin yol açtığını diş hekiminiz size anlatacak ve nasıl bir önlem almanız gerektiğini size bildirecektir.

Bu rahatsızlık sonucunda hastalarda meydana gelen problemler arasında dişlerde aşırı hassasiyet ve estetik bozukluklar vardır. Normal seviyenin altına çekilen diş etleri estetik açıdan hastayı ve çevresini rahatsız eden bir duruma kadar ilerleyebilir. Ayrıca açığa çıkan diş kökleri dişin aşırı hassas bir duruma dönüşmesine neden olur. Sıcak ve soğuk gıdalar tüketirken hasta rahatsızlık duyar. Bu rahatsızlıklar dışında açığa çıkan diş kökleri iyi temizlenmezse diş köklerinde çürükler meydana gelir.

Hastalığın tedavisinde hasar görmüş bölgeye dolgu ve kaplama yapılarak hasta tedavi edilebilir. Cerrahi bir tedavi gerekiyorsa ya greftleme ya da kaydırma tekniği uygulanır. Greftleme, damaktan alınan bir parçanın çekilme olan bölgeye uygulanmasıyla yapılır. Kaydırma tekniğiyse çekilme olan alanın çevresindeki sağlam dokunun kaydırılmasıyla gerçekleştirilir.

Diş eti çekilmesi hastalığının belirtilerini hisseden hastalar teşhis ve tedavi için mutlaka bir diş hekimine başvurmalıdır. Bu hastalık önemsenmediği ve tedavi edilmediği zaman hastaların hem diş estetiğine hem de diş mekanizmalarına büyük zarar vermektedir. İlerlediği durumlarda diş kayıplarına kadar varabilen hasarlara yol açabilir. Bu yüzden bu rahatsızlıktan şikayeti olanlar mutlaka bir hekime görünmelidir.

post image