dis-hekimi-korkusu-disci-korkusu

Diş Hekimi Korkusu, Dişçi Korkusu, Dentafobia Nedir?

Diş hekimi korkusu ya da dişçi korkusu, bazı kişiler için ağız ve diş sağlığında önemli bir sorun teşkil ediyor. Günümüzde birçok kişi, dişçi korkusu yaşadığı için ya diş hekimine hiç gidemiyor ya da tedavisini çok önemli safhalarda yarım bırakmak zorunda kalıyor. Bu da hasta için ilerleyen zamanlarda ağız ve diş sağlığıyla ilgili büyük problemler yaşamasına neden olabiliyor. Diş hekimi korkusunun en büyük nedenleri ya daha önce tedaviyle ilgili kötü bir tecrübe yaşamış olmaları ya da çocuk yaşlarda kendisinin veya çevresinin yaşadığı bir problem olabilir. Bu kötü tecrübeler, duyumlar ve izlenimler hasta için bir endişe unsuru oluşturabilir. Geçmişte yaşanan ağrılı bir tedavi süreci, hastanın tedaviyle ilgili yeterli olarak bilgilendirilmemesi, aile bireylerinden birinin yaşadığı kötü bir tedavi uygulaması gibi durumların hepsi birey için diş hekimi korkusuna neden olabilir. Ayrıca kişi kliniklerde kullanılan malzemelerden ve kokudan da olumsuz etkileniyor olabilir. Malzemelerin hangi amaçla kullandığını bilmeyen hastalar, tedavi sürecinin kendi kontrolleri altında olmadığını düşünerek korkuya kapılabilirler. Bunun dışında koku da geçmiş kötü tecrübeleri hastaya tekrar hatırlatabilir ve endişeye neden olabilir.

Diş Hekimi Korkusu, Dişçi Korkusu Nasıl Yenilir?

Diş hekimi korkusu yaşayan kişilerin öncelikle ağız ve diş sağlığının önemi hakkında bilinçlenmesi gerekiyor. Kişi bu bilinci geliştirmeye başladıktan sonra zamanla diş sağlığının kendileri için önemini daha iyi kavramaya başlıyor ve bu korkuyla savaşmak için mücadele etmeye başlıyor.

Diş hekimine gitmekten çekinen hasta kendisini bir şekilde telkin edebilmeye başlarsa, korku ve endişe de aynı oranda azalmaya başlıyor. Mesela hasta, sağlık alanında teknolojinin çok geliştiğini ve gelişmeye de devam ettiğini kendine hatırlatabilir. Aslında bu bir gerçektir ve diş sağlığında kullanılan yeni teknolojiler ve inovatif araçlar eski yöntemlere göre oldukça rahat ve güvenilir bir tedavi deneyimi sunar. Ayrıca hasta, diş hekimine ve ekibine güven duymaya başlarsa, onları severse, korku da yine aynı oranda azalmaya başlıyor. Doktorun ve ekibinin bu tip müdahaleleri yüzlerce kez tekrarladığı ve bu konuda iyi bir tecrübeye ulaştıkları unutulmamalıdır. Bunun dışında ilaç ve anestezi teknolojisinin de gelişmesiyle, tedavi süresince hasta hiçbir şekilde ağrı duymayacağına ve tedavi noktasının tamamen uyuşturulacağına emin olabilir. Gerekirse aynı tedaviyi görmüş kişilerden bilgi alabilir.

Tabii ki diş hekimi korkusunun giderilmesinde sadece hastaya iş düşmüyor. Diş hekimlerinin de hastaya bu korkunun ve endişenin giderilmesinde yardımcı olması gerekiyor. Hekim ve yardımcılarının, hastanın rahatlatılması ve bilgilendirilmesi aşamalarını tedavi sürecinin içerisine yerleştirmeleri gerekiyor.

Burada en önemli ve hastanın korkusunu ve endişesini en çok azaltacak yöntem hastayla iyi bir iletişim halinde olmak. Hastanın merak ettiklerini, endişe duyduğu konuları ve merak edebileceklerini ona çok iyi bir şekilde iletmek gerekiyor. Tedavinin hangi aşamalardan oluşacağını, bu aşamaların hangilerinin daha önemli olduğunu, hangi aşamalarda ara verebileceğini, tedavinin ne kadar süreceği gibi konularda hekimler hastalarını mutlaka bilgilendirmeli ve onlara bu süreçte yardımcı olmalılar. Bu süreç için zaman ayırmak onların en temel görevlerinden biri haline gelmeli. Bazen hasta korktuğunu ve endişe duyduğunu belli etmemeye çalışır ya da korksa bile korkmadığını ve endişe duymadığını söyler. Hekimlerin ve ekiplerin bu gibi durumlarda hastayı çok iyi gözlemlemeleri ve eğer bir endişe varsa bunu gidermek için hastaya destek olmaları çok önemlidir.

Açık iletişimde olan, hastanın merak ettiklerini ona anlatan, hastanın sorularını dinleyen ve açık yüreklilikle cevaplayan, dürüst, güvenilir, kendini sürekli geliştiren, teknolojiden yararlanan bir hekimle çalışan hastalarda korku ve endişenin giderek azaldığı gözlemlenen bir gerçektir.

post image