dişler için en iyi 10 besin

Diş Sağlığı için En İyi 10 Besin

Ağız ve diş sağlığımızı, dişlerimizi düzenli olarak fırçalamanın ve düzenli olarak diş hekimine görünmenin yanında, bazı doğal gıdalarla da koruyabiliriz. Bu gıdalar, çeşitli bitkisel ve hayvansal besinlerden oluşur. Bu besinleri düzenli tüketerek daha sağlıklı ve daha temiz dişlere sahip olabiliriz.. Bu besinleri düzenli olarak tüketmek, dişlerimizi doğal yöntemlerle korumamıza yardımcı olur. Böylece diş ve diş eti hastalıklarına yakalanma riskimiz azalır. Rutin kontrollerimiz dışında diş hekimine görünmemize gerek kalmaz. İşte ağız ve diş sağlığında önemli bir yer tutan besinleri sizin için listeledik.

1) Yoğurt: Yoğurt kalsiyum açısından çok zengin bir besindir. Kalsiyum da diş ve diş eti sağlığı için çok önemli bir yer tutar. Diş eti problemlerinin baş düşmanı yoğurttur. Yoğurt tüketiminin diş eti iltihaplarına iyi geldiği ve diş eti hastalıklarından oluşan diş sallantılarını azalttığı tespit edilmiştir.

2) Elma: Kuvvetli dişleri temsil etmek için gösterilen, ısırılan elma fotoğrafına artık hepimiz aşinayız. Aslında bu fotoğrafla bize anlatılmak istenenler çok da yanlış sayılmaz çünkü ısırılarak yenen kabuklu bir elmanın diş mekaniğini güçlendirdiğini biliyoruz. Ayrıca elmanın içerisindeki bazı maddelerin de dişleri temizlediği bilinmektedir. Bu yüzden ısırarak yenilecek kabuklu bir elma hem dişlerimizi güçlendirecek hem de ağız ve diş sağlığımızı korumamıza yardımcı olacaktır.

3) Balık: Diş ve kemik yapısının ana maddelerinden biri olan fosfor açısından çok zengin olan balık, düzenli tüketildiğinde ağız ve diş sağlığı için çok yararlı olabilir. Fosforun yanında D vitamini de içeren balık, besinler arasında diş sağlığı için çok önemli bir yer tutar. Haftada 2-3 öğün balık tüketmek, ağız ve diş sağlığımızı koruyarak sağlıklı dişlere sahip olmamızı sağlar.

4) Çilek: Bazı diş macunlarının içerisinde de kullanılan çilek, içerdiği malik asit sayesinde dişlerin beyazlamasını sağlıyor. Ancak uzmanlar fazla tüketilen çileğin, diş minenize zarar verebileceğini söylüyor. Bu yüzden bu meyveyi mevsiminde ve aşırıya kaçmadan tüketmekte fayda var.

5) Kereviz: Kereviz, lif oranı yüksek bir besindir. Bu tür besinler çiğneme fonksiyonumuzu normalden daha fazla harekete geçirir. Böylece bu fazla çiğneme tükürük bezlerinin ekstra tükürük salgılamasına neden olur. Salgılanan bu tükürük, ağız ve diş yapısına tehdit oluşturan bakterileri etkisiz hale getirir. Bunun yanında sert olan bu yiyeceği çiğnerken diş etlerimize masaj yapmış ve onları güçlendirmiş oluruz.

6) Yeşil Çay: Kansere karşı etkili olduğu bilinen yeşil çay, ağız kokusuna ve ağızda oluşan bakterilere karşı da büyük ölçüde etkilidir.

7) Peynir: Yoğurt gibi peynir de kalsiyum açısından zengin bir besindir. Bunun dışında peynir, ağzımızın PH dengesini ayarlanmasına yardım eder. Böylece ağzımızdaki asidik oranı düşürerek diş çürüklerine karşı bizi korur. Özellikle şekerli gıdalardan sonra tüketilecek peynir, şekerin oluşturacağı çürükleri engellemeye yardımcı olur.

8) Kuru Yemişler: Taze ve doğal kuru yemişler, içerdikleri yararlı yağlar sayesinde dişlerimizin güçlenmesini ve korunmasını sağlar.

9) Kivi: C vitamini özellikle diş etleri sağlığı için çok önemli bir vitamindir. Kivi içerisinde bulunan C vitamini oranı, birçok meyveden daha fazladır. Bu yüzden bu meyveden alacağımız C vitamini diş etleri sağlığımızı koruyacak ve diş eti hastalıklarına yakalanma riskimizi azaltacaktır.

10) Maydanoz: Kötü ağız kokusuna karşı kullanabileceğimiz bir sebzedir maydanoz. Ağız kokusuna neden olan yiyeceklerden sonra biraz maydanoz tüketmek, bizi ağız kokusuna karşı korur.