Pazartesi - Cumartesi: 08:00-19:00Pazar - KapalıTelefon:0212 227 2084E-Posta: mail@dentcorner.com

Endodonti Nedir?

besiktas-kanal-tedavisi.jpg

Endodonti kelimesi Yunan dilindeki Endo ve Odont kelimelerinden türetilmiş olup, içinde diş anlamına gelir. Yani bu alanda hizmet veren bir hekim dişin iç kısmına direkt olarak müdahalede bulunarak, olası sorunlara çözüm üretirler. Çok daha geniş bir tanımla Endodonti biliminin damar ve siniri kaplayan canlı doku ile dişi çevreleyen dokularda meydana gelmiş olan hastalıkların teşhis ve tedavisiyle ilgilendiğini söylemek mümkün olacaktır. Bu alanda çalışan hekimler edodontist unvanına sahip olmaktadırlar. Alanda çalışabilmek içinse Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olmak ve akabinde de Endodonti üzerinde 3 ve 5 yıl süren uzmanlık ya da doktora eğitimini tamamlamak gerekir. Beşiktaş dişçi ya da Endodonti uzmanı arayanlar genellikle özel klinikleri tercih etmektedirler. Özellikle de kanal tedavisi hem yorucu hem de profesyonellik isteyen bir iş olduğundan en iyi hekimden destek alıyor olmak şarttır.

Öyle ki sadece diş hekimliği fakültelerinden mezun olanlar kök kanalı tedavisi konusunda sadece teorik ve pratik eğitim almışlardır. Kök kanalının biraz daha komplike ya da daha zor vakasını tedavi edebilmek Endodonti uzmanlarının işidir. Günümüzde aktif olarak hizmet veren ağız ve diş sağlığı merkezlerinde ya da özel kliniklerde Endodontistlerin zorlu kanal tedavileri gerçekleştirdikleri bilinmektedir. Peki kanal tedavisini gerektiren durumlar nelerdir? Kanal tedavi nedir, nasıl yapılır?

Kanal tedavisi genel olarak çok derin ve temizlemesi zorlu olan çürük dişlerde, daha önceden dolgusu yapılmış olan ya da kaplamaların altında kalan dişlerdeki çürüklerde uygulanan bir işlemdir. Herhangi bir sağlık kuruluşunda dolgu ve kuron yapılmışsa ve hastanın şikayetlerinde artış söz konusu ise, dışarıdan bir darbe sonucunda diş kökü kırılmışsa, diş pulpaları hasar görmüşse, diş eti hastalıklarında ya da operasyonlarında pulpa hasarı varsa kanal tedavisine gereksinim duyulur. Bazı zamanlarda da diş hekimleri çapraşık konumlanmış olan dişleri yeniden restore etmeye çalıştıklarında, duruş bozukluğundan ya da diğer nedenlerle meydana gelmiş olan çürüklerin tedavisi için de kanal tedavisi yapabilirler. Bu tür işlemlerin Beşiktaş Diş Kliniği gibi kurumlarda gerçekleştiriliyor olması son derece önemlidir. Çünkü kanal tedavilerinde ince dokunuşlar söz konusu olduğundan alanında uzman hekimler iyi bir tedavi için olmazsa olmaz olacaklardır.

Endodonti uzmanları tarafından gerçekleştirilen kanal tedavileri ortalama 1 saat sürer. Bu süreç içerisinde ilk olarak çürük dişi ve çevresindeki doku bölgesel anestezi yöntemiyle uyuşturulur. Diğer dişlerin zarar görmemesi açısından çürük dişlerin çevre dokulardan izole edilmiş olması çok önemlidir. Ayrıca kök kanalların girebilmek için de endodontik kavitelerin hazırlanmış olması gerekir. Kavitelerin hazır hale getirilmesiyle birlikte de kök kanalındaki çalışma uzunluğu belirlenecektir. Kök kanallarındaki boşluklar Endodonti uzmanları tarafından yeniden şekillendirilir, temizlenerek dezenfekte edilir. En son aşamada ise kök kanallarının içine sızdırmaz malzeme doldurularak görüntü alınır. Böylece kanal tedavisi tamamlanmış olacaktır.

Bizimle İletişime Geçmek İçin

İletişim Bilgilerimiz

Adres:   Beşiktaş Caddesi, Deniz Yıldızı İş Merkezi, No:1 Kat 3 Pk: 34353 Beşiktaş-İstanbul


Telefon

+90 0212 227 2084



E-Posta

mail@dentcorner.com



Bizi Takip Edin

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizleri Takip Edebilirsiniz.



Tüm Hakları Saklıdır 2020 . www.dentcorner.com