kanal tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi, dişin pulpa adı verilen yapısının iltihaplanması sonucunda gerçekleştirilmesi gereken bir müdahaledir. Dişimizin pulpa adı verilen bölümü, dişin damar ve sinir yapısının bulunduğu bölgedir. Pulpa bölgesi üç şekilde iltihaplanabilir.

Birincisi tedavi edilmeyen çürüklerdir. Ağız ve diş sağlığımıza gereken önemi vermememiz sonucu, bakteriler ağzımızda asit oluşumunu artırır. Artan asit oluşumuna karşı dişlerimizi temiz tutmazsak, bu asidik yapı önce diş minesine, sonrasında bir alt bölümde bulunan dentine, daha sonra da pulpaya kadar ilerleyebilir. Pulpaya kadar ilerlemiş olan bir iltihaplanma bizi ağrı yoluyla uyaracaktır.

Pulpanın iltihaplanmasına neden olan ikinci durumsa travmalardır. Dişlerimize gelecek bir darbe, dişin damar ve sinir bölgesine zarar verebilir. Bu durumda dişimiz canlılığını yitirir. Herhangi bir mikroorganizma bu duruma dahil olursa, pulpa yine iltihaplanabilir.

Bunlar dışında pulpanın iltihaplanmasına neden olacak bir başka durum da dişlerimizde oluşan ve tedavi edilmeyen diş eti hastalıklarıdır.

Kanal Tedavisi Belirtileri Nelerdir?

Soğuk ve sıcağa maddelere karşı dişlerdeki aşırı duyarlılık, özellikle gece ortaya çıkan şiddetli ağrılar, iltihaplanma sonucu yüzde oluşan şişme, dişte canlılığını yitirmeye dayalı renk değişikliği pulpa yapısında bir sorun olduğunu gösteren belirtilerdendir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle hastanın herhangi bir ağrı hissetmemesi için kanal tedavisi uygulanacak dişe anestezi yapılır. Sonrasında dişin çürük kısımları temizlenir ve dişin özüne ulaşılır. Bu bölgedeki hastalıklı ve yumuşak doku çıkarılır. Sinir ve doku artıkları temizlenir. Daha sonra kanalın içi, pulpa bölümü, iyileşmeyi hızlandıracak bir maddeyle doldurulur ve dişin üst kısmı bir dolgu maddesiyle kapatılır.

kanal tedavisi