Pazartesi - Cumartesi: 08:00-19:00Pazar - KapalıTelefon:0212 227 2084E-Posta: mail@dentcorner.com

Pedodonti Nedir?

besiktas-pedodonti.jpg

Diş hekimliğinin bir dalı olan pedodonti, çocuk dişlerindeki sorunların tanı ve tedavisini gerçekleştiren bir alandır. Öyle ki doğumdan başlayarak 12 ve 13 yaşlarına kadar geçen süreç içerisinde, süt dişlerinin tamamında değişimler meydana gelir. Gerek süt dişlerinin gerekse de kalıcı dişlerin korunması ve herhangi bir lezyonda tedavinin gerçekleştirilmesi için pedodontislere ihtiyaç duyulmaktadır. Beşiktaş dişçi arayışında olan anne ve babalar, çocuklarının diş sağlığını korumak adına alanında uzman pedodontistlere sıkça gereksinim duyarlar. Peki son zamanlarda da birçok çocukların ağız sağlığı konulu alanlarda da ön plana çıkmış olan pedodontistler kimdir ve ne tür operasyonları gerçekleştirirler? Bu alanda hizmet verecek kişiler ilk olarak Diş Hekimliği Fakültelerini tamamlar ve ardından da Pedodonti Anabilim Dalı’nda eğitimlerine devam ederler. Yani çocuk diş sağlığı konusunda uzmanlaşmış olan kişilerdir.

Pedodonti alanında hizmet veren hekimlerin en önemli görevi çocuklarda detal fobi oluşumuna engel olmaktır. Bu nedenle de onlar için diş tedavisini daha heyecanlı ve keyifli hale getirmek birincil görevleridir. Ayrıca da çocukların dişlerinde meydana gelmesi muhtemel olan çürüklerin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadırlar. Çürük diş oluşumunu engellemek adına koruyucu program düzenlerler. Pedodontistler çocukların çene ve diş gelişim süreçlerini düzenli olarak kontrol etmekle yükümlüdür. Ortaya çıkmış ya da çıkması muhtemel sorunlarda koruyucu ortodontik tedaviler yapmaları gerekir. Aynı zamanda da özel ilgi gerektiren çocukların diş tedavileriyle ilgilenirler. Beşiktaş Diş Kliniği Pedodonti anabilim dalında da birçok uzmanlık gerektiren işlemleri başarıyla gerçekleştirmektedir.

Anne ve babaların da çocukların ağız ve diş sağlığının korunması ve düzenli gelişimin sağlanması konusunda çok önemli görevleri vardır. Bunlardan biri de özellikle bebeklerin dişleri çıkmaya başladığı zamanda emzirerek uyutmamak, dişleri ıslak bir bezle temizleyerek uyku ortamı yaratmak ve çocukları şekerli gıdalardan olabildiğince uzak tutmaktır. Günümüzde annelerin en sık yaptığı hatalardan biri de biberonla beslemenin söz konusu olduğu zamanlarda biberon sıcaklığını kontrol etmek amacıyla kendi ağızlarını kullanmalarıdır. Bu eylem hem çocukların diş gelişimini olumsuz etkilerken hem de mikrop kapmalarına neden olabilmektedir. Aynı zamanda çocuklar ortalama 1 yaşına geldiklerinde de kesinlikle emzirme işlemine ve biberon kullanımına son verilmesi gerekmektedir.

Beşiktaş diş kliniklerinde görev alan uzman hekimlerin büyük bir kısmı pedodonti anabilim dalında hizmet almak isteyen anne ve babaları süt dişlerin önemi konusunda sıkça uyarmaktadırlar. Bilindiği gibi süt dişleri toplamda 20 adettir. En önemli görevleri ise çocukların beslenmelerini sağlamalarıdır. Konuşmanın düzgün ve normal koşullarda gelişmesi için de süt dişler olmazsa olmazdırlar. Süt dişleri bir bakımdan da sonradan gelen ana dişi koruma görevini üstlenirler. Bu nedenle ne kadar iyi bakılırlarsa ana dişler de o kadar sağlıklı olacaktır. Pedodonti bilim dalı, çocukların diş ve ağız sorunlarının oluşmasını engelleyecek olan tüm önlemleri alır. Bu nedenle düzenli ve sık kontroller çok önemlidir.

Bizimle İletişime Geçmek İçin

İletişim Bilgilerimiz

Adres:   Beşiktaş Caddesi, Deniz Yıldızı İş Merkezi, No:1 Kat 3 Pk: 34353 Beşiktaş-İstanbul


Telefon

+90 0212 227 2084E-Posta

mail@dentcorner.comBizi Takip Edin

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizleri Takip Edebilirsiniz.Tüm Hakları Saklıdır 2020 . www.dentcorner.com